Bayim Olur musun? Türkiye'nin Bayilik ve Franchising Portalı


Bayim Olur musun? Türkiye' nin Bayilik ve Franchising Portalı -
Yeni Şifre Belirleyin
x
E Posta
:
Eski Şifre
:
Yeni Şifre
:
Şifre Tekrar
:
     

Ana Sayfa HABERLER Sektör yüzde 10 büyür!..
Tarih: 22 Haziran 2018 13:01:44
Güncelleme: 22 Haziran 2018 13:01:44

Sektör yüzde 10 büyür!..


"Sektör yüzde 10 büyür"
2017'de franchise sistemiyle çalışan perakendeci sayısı ve tabii ki toplam perakende cirosu içindeki payın artacağını düşünüyorum. 2017-2020 aralığında franchise işletmelerinin perakende sektörü cirosu içindeki payının en az yüzde 10 artacağını tahmin ediyorum. ABD, franchise sisteminin perakende ticaret cirosu içindeki payının yüzde 40'ların üzerine çıktığı düşünüldüğünde önümüzdeki muazzam büyüme potansiyelini daha net görebiliriz. Evet, önümüzde perakende ticaret açısından büyümeye ve gelişmeye çok açık bir franchise sektörü var.

"Amerika Pazarına Girmenin En Kolay Yolu"
Dünyanın en önemli franchise fuarları arasında gösterilen "International Franchise Expo"nun temsilcileri geçtiğimiz hafta içinde İstanbul'a gelerek "Türk Markalarının İhracatı" konulu etkinliğe katıldılar. Medyafors Fuarcılık tarafından organize edilen bu etkinlikte, MFV International Franchise Expo Events Grup Direktörü James Mastandrea, "Fuarımızın Türkiye organizasyonu Medyafors Fuarcılık tarafından yürütülüyor. Bu yıl fuarın 26'ıncısı 15-17 Haziran 2017'de Nevv York"ta düzenlenecek. Fuara 400 katılımcı ve 18 bin ziyaretçi bekliyoruz. Fuarımıza Japonya'dan Fransa'ya Çin'den Brezilya'ya kadar 120 ülkeden ziyaretçi gelecek" diyor. Etkinlikte bir sunum yapan Franchise Danışmanı Shery Christopher İse, "ABD'de 770 bin franchise işletme var. Bunların yarattığı yıllık ticaret hacmi 839 milyar dolara ulaştı. Bu büyük pazar sadece ABD menşeli markalara değil yabancı markalara da fırsatlar sağlıyor. Zira ABD halkı yeni ürün ya da farklı lezzetlere satın alan bir topluluk" diyor. Christopher, ABD'de franchise satmak isteyenlerin ön hazırlık (pazar araştırması, danışmanlık ve yerine getirmeniz gereken yasal prosedürler) için 30-40 ya da 100 bin dolara kadar çıkabilecek maliyetleri karşılaması gerektiğini vurguluyor. Rakamlarının değişkenliği bölge ve eyaletlerin farklı kurallarından kaynaklanıyor.

"Firmalara ABD'de yatırımcı bulacağız"
Medyafors Fuarcılık olarak franchising sistemine ve gelişimine önem veriyor bu konuda yurtiçinde ve yurtdışında önemli çalışmalara imza atıyoruz. Türkiye yetkili acentesi olarak 14-15 Kasım 2016'da The Global Franchise Market/Dubai Franchise Fuarı'nda Türk markalarını 35 kişilik katılımcı ve ziyaretçi heyetiyle Ortadoğu'ya taşıdık. New York The Javits Center" da düzenlenecek International Franchise Expo'nun Türkiye'deki tek yetkili temsilcisi olduk. Bu fuar ile Türk markalarını Amerika'ya taşıyacağız. Hedefimiz markaların yurtiçi ve dışında büyümelerine önemli katkılar sağlamak ve önümüzdeki yıllarda da daha fazla Türk markasını yurtdışına taşımak...