Bayim Olur musun? Türkiye'nin Bayilik ve Franchising Portalı


Bayim Olur musun? Türkiye' nin Bayilik ve Franchising Portalı -
Yeni Şifre Belirleyin
x
E Posta
:
Eski Şifre
:
Yeni Şifre
:
Şifre Tekrar
:
     

Ana Sayfa HABERLER Yatırımcılarıyla 80 Yıllık Bilgi Birikimini Paylaşıyor...
Tarih: 16 Temmuz 2018 06:55:04
Güncelleme: 16 Temmuz 2018 06:55:04

Yatırımcılarıyla 80 Yıllık Bilgi Birikimini Paylaşıyor...


Bize kısaca Özsüt’ün hikayesinden bahseder misiniz?

Özsüt’ün hikâyesi 1938 yılına dayanıyor. Osmanlı Sarayı’nda çalışan bir tatlı ustası, sarayın dağılmasının ardından kurucumuz Sefer Usta’nın amcasının yanında çalışmaya başlar. Geleneksel sütlü tatlıların tüm sırlarını öğrenen Sefer Usta, bunu İzmirliler ile buluşturmaya karar verir. 1938 yılında Kemeraltı’nda açılan dükkânda, önce yalnızca yoğurt ve kaymak satar. Ardından bugün hala aynı reçeteyle hazırlanan kazandibi ve diğer sütlü tatlılar gelir. Kemeraltı’ndan sonraki ilk dükkân ise 1991 yılında yine İzmir’de, bu kez Alsancak’ta açıldı. 1996 yılından itibaren franchise’larımız ile birlikte her geçen yıl daha da büyüdük.

Özsüt markasını sektöründeki başarıları tartışılmaz. Bu denli başarıyı neye bağlıyorsunuz? Nedir sizi diğer mekânlardan farklı kılan?

Günümüz müşterileri, sakin bir hafta sonu tatlı keyfini de, öğle yemeğini de aynı mekânda geçirebilmeyi arzu ediyor. Biz de Özsüt’ü menümüzden dekorasyonumuza kadar bu şekilde konumlandırıyoruz. Ürünlerimizde yerel ve doğal ürünler kullanmaya özen gösteriyoruz, hiçbir ürünümüzde koruyucu katkı maddesi bulunmuyor. En önemli özelliklerimizden biri de Türkiye çapında günlük pasta ve tatlı dağıtımı yapan tek firma olmamız. Ayda 350 bin kilometre yol yaparak lezzetlerimizi mağazalara ulaştırıyoruz. Personelimizin eğitimine büyük önem veriyor, her zaman güler yüzlü ve hızlı servis sunuyoruz. Tüm bunlar başarıyı da beraberinde getiriyor.

Cafe- Tatlı- Pasta sektörünü daha da büyütmek adına neler yapılmalı? Neden franchise ile büyümeyi tercih ediyorsunuz?

Ülkemizde yaklaşık 65 bin lokanta, pastane ve kafe bulunuyor. En yüksek pay yüzde 30 ile fast food’un, hemen ardından ise %27 ile bizim de aralarında bulunduğumuz restoran -kafeler geliyor. Yatırımın geri dönüşünün iki yıla kadar inmesi ve ortalama %15 - 20 arası kar marjları sektörümüze olan ilgiyi artırıyor ve büyüme sağlıyor. Yatırım, satın alma gibi konularda daha disipliner bir yapıya kavuştuğumuzda Türkiye’nin gastronomi turizmiyle örnek bir ülke olacağını düşünüyoruz.

1996 yılında franchise sistemine geçerek mağazalarımızı artırmaya başladık. Sistemin ilk yılında 6 olan mağaza sayımızı, 2002’de 50’ye, günümüzde ise 180’in üzerine çıkardık. Infinity Invest Holding’in 2014 yılında gerçekleştirdiği satın almanın ardından yatırımlarımızı yurt dışına da taşıdık ve Azerbaycan’da üç mağazaya ulaştık. Franchise ile büyüme yöntemini Türkiye’de en iyi uygulayan markalardan biri olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Franchise bedellerinizden bahseder misiniz?

Özsüt olarak yatırımcılar için sektörde en cazip fırsatı sunduğumuza inanıyor ve geri dönüşün hızlı olması için lokasyon seçimi ve verimli operasyon yönetimi gibi konularda kendilerine destek veriyoruz. Geri dönüş süremiz yerine ve yatırıma göre değişmekte olup ortalama 2 - 4 yıl. Franchise bedelimiz ise 70 bin dolar.

2018 yurtiçi yurtdışı hedefleriniz neler?

2018 için yurt içi hedefimizi %30 büyüme ve 200’ü aşkın mağazaya ulaşmak olarak belirledik. Ülkemizin her noktasında büyümek ve lezzetlerimizi tüm illerdeki vatandaşlarımızla paylaşmak önümüzdeki süreçte önceliğimiz olacaktır. Yurt dışından ise ciddi talep alıyoruz ancak doğru partner bulmadan geniş çaplı bir operasyona girmeyi tercih etmiyoruz. İçimize sinen bir ortak bulduğumuzda Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’daki ülkelere de Özsüt markasıyla ulaşmak istiyoruz.

Girişimciler neden sizi tercih etmeli? Siz girişimcide hangi özellikleri arıyorsunuz?

Özsüt olarak yatırımcılarımızla 80 yıllık bilgi birikimimizi paylaşıyor ve bu köklü hikâyenin bir parçası haline gelmelerini sağlıyoruz. Türkiye’nin en tanınan ve sevilen markalarından birinin temsilcileri haline gelen yatırımcılar, pazar potansiyellerine çok daha kolay bir şekilde erişebiliyor. Bunlara ek olarak, lokasyon seçimi, analiz ve eğitim destekleri vererek kazançlı bir yatırım gerçekleştirmelerine imkân sunuyoruz. Bu nedenle yatırımcılarımızın da bu çalışma disiplinini benimseyen ve yaptığı işi seven kişiler olması çok önemli. Değerlerimize sahip çıkan, müşteri mutluluğunu önemseyen yatırımcı ve ekiplerle çalışıyoruz.