Beko'dan Kadın Girişimcilere Destek

Haberin tarihi: 07.03.2019 14:03:27

Ev teknolojilerinin lider markalarından Beko, bayi ekosisteminde kadınların temsiliyetini artırmak için yeni bir proje başlattı. Proje ile bayilik almak isteyen girişimci kadınlara başvuru aşmasından itibaren tüm aşamalarda destek verilecek. Eğitim ve mentorluk imkânı da sunarak kadın liderlerin gelişimlerine katkıda bulunacak. "Beko yeni 100 kadın bayisini arıyor" sloganıyla kadın girişimcileri destek veriyor. 

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, bayi olmak isteyen girişimcilere mağaza seçiminden kira desteğine, yöneticilikten eğitimlerinden mentorluğa maddi ve manevi destek sağladıklarını belirterek, "Kadın girişimcileri cesaretlendirmeliyiz. Beko markamızın bu projesiyle kadınları girişimci olmaya teşvik ederken, yatırım yapmayı düşünen kadınların da Beko bayisi olma seçeneğini değerlendirmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.
Hali hazırda Arçelik bayilerinin yaklaşık yüzde 5'ini kadınların oluşturduğunu anımsatan Dinçer, "Arçelik'te forklift operatöründen kaynakçıya, üst düzey yöneticiden Ar-Ge mühendisine her alanda kadınlar çalışıyor. Sürdürülebilirlik stratejimiz çerçevesinde 2020 yılına kadar yöneticilerimiz arasında kadınların oranını yüzde 17'den yüzde 21'e çıkartmayı hedefliyoruz. Şimdi de Beko'nun Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış geniş bayi ağında kadınların sayısını artırmak hedefindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Beko bayilerinden projeye destek 
Antalya'da 23 yıldır Beko bayiliği yapan Ebru Akan da "İlk yıllarda mağazaya gelen müşterilerimizin 'patron yok mu?' sorusu ile karşılaştığını belirterek, "Artık önyargılar yıkıldı. Beko'nun bayi olmak isteyen kadınları desteklemesinden ötürü büyük gurur ve mutluluk duyuyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Bayilik Erkeklere Özgü Bir İş Değil 
Balıkesir Susurluk'ta 21 yıldır Beko bayiliği yapan Hayrünnisa Dernek ise yıllar evvel bayilik teklifi Beko'dan geldiğini aktararak, "67 metrekarelik bir mağaza ile başladım. Hayallerimin arkasından gittim. Daha büyük bir mağazaya geçtik, ciromuz katlanarak büyüdü. Türkiye'nin en iyi mağazaları arasına girdi. Girişimci kadınlara tavsiyem bayiliği erkeklere özgü bir iş olarak görmesinler; başarılı olmanın yolu çalışan, marka ve müşterilerle güvene dayalı bir ilişkiyle bir ekip oluşturmak." ifadelerini kullandı.