DÖNER SEKTÖRÜ İHRACATTA İHMAL EDİLMESİN - Nezif Emek

Haberin tarihi: 03.02.2020 11:02:31

Nezif Emek; “Milyarlarca dolarlık bir sektörün Turquality imkanlarından yararlanmasını istiyoruz”

Döner Sektörü Turquality Desteği İstiyor
Küresel ölçekte Türk Malı imajını güçlendirmek için son 10 yıldır yoğun olarak uygulanan Turquality desteği için döner sektörü ekonomi yönetimine çağrıda bulundu.

Ülkemizi dünyanın dört bir yanında temsil eden Türk Döner üreticileri, çok sayıda sektöre verilen Turquality desteğinin kendilerine de verilmesini istiyor. Bu konuda görüşünü aldığımız DÖNERDER (Tüm Döner Üreticileri Derneği) Genel başkanı Muhammet Nezif Emek Turquality desteğine büyük önem verdiklerini belirterek, "Döner sektörü dünyayı kuşattı, kendi imkanlarımızla ihracat imkanlarını zorluyoruz. Kurumsal olarak hareket ediyoruz. Kendi kaynaklarımızla yurt dışı yatırımlarını, yeni ortaklık modellerini geliştiriyoruz. Milyarlarca dolarlık bir sektörün Turquality imkanlarından yararlanmasını istiyoruz" dedi.

DÖNER SEKTÖRÜ İHRACATTA İHMAL EDİLİYOR
Muhammet Nezif Emek, Turquality desteği konusunda girişimlerinin sürdüğünü belirterek, "Tekstil, inşaat, otomotiv sektörlerine yoğun olarak verilen Turquality kolaylığı, ülkemizin ekonomisine katkısı tartışılmaz öneme sahiptir. Türk markalarının küresel rekabet gücünü, saygınlığını artıran uygulamanın kapsamına döner üreticilerinin ve ihracatçılarının da alınmasını istiyoruz. Bu konuda sürdürdüğümüz girişimlerden olumlu cevap alacağımıza inanıyorum" dedi.

Sektörün 10 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini söyleyen Emek şu bilgileri verdi; 
"Türk döneri, sektörün öncü markaları ile bütün dünyada küresel lezzet haline geldi. Türk döneri dünya genelinde hamburger satışlarının yüzde 3 düzeyinde azalmasına neden olurken, Türkiye'nin adıyla her gün milyonlarca insanın tükettiği ürün haline geldi. Böylesine önemli global bir lezzet, Turquality desteğini çoktan hak ediyor. Tanıtım ve ihracat çabalarımızda kendimizi daha da güçlü hissedeceğiz."

Turquality nedir?

Ekonomi yönetiminin Kasım 2003 yılında ortaya koyduğu uzun vadeli Turquality Projesi'nin amacı, Türk markalarının küresel çapta rekabet gücünü artırması hedeflendi. Çok sayıda tekstil, otomotiv, gıda şirketi Turquality desteği ile ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkelerin dev şirketleriyle kıyasıya rekabetten başarıyla çıktı. 
Turquality desteği ile 2023 yılına kadar 500 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor.

 

Bereket Döner Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız...