Franchise sektörü 2019 yılında büyüyecek...

Haberin tarihi: 10.01.2019 17:01:39

Franchise sektörü 2019 yılında rekor büyümeye ev sahipliği yapacak. Sağlıktan tekstile, gıdadan otomobile onlarca farklı sektörden 2 bine yakın şirket önümüzdeki yıl 6 binden fazla şube açacak. Markalar bu yıl sadece Türkiye’de değil yurt dışında da önemli bir büyüme bekliyor.

Kaynak : Hürriyet İK/Yeni Ekonomi - Ceyhun Kuburlu

Kurumsal zincir markaların şubeleşme atağı 2019’da rekor kıracak. 2 bine yakın marka bu yıl 6 binden fazla şube açacak. Gıdadan sağlığa, emlaktan otomobile kadar birçok alanda hizmet veren bu markalar, yurt dışında da büyümeyi hedefliyor. Bu yıl en çok şube açacak markalar yine gıda sektöründen çıkarken, emlaktaki büyümenin de hız kesmediği gözleniyor. Birçok yeni markanın franchise pazarına girdiği Türkiye’de, sektörün büyüklüğünün de 50 milyar doları aşması bekleniyor.

YERLİ VE YABANCILAR
2019’da atağa kalkan sektörlerin başında fast-food geliyor. Pizzadan dönere, hamburgerden tosta kadar birçok alanda hizmet veren bu markalar 2019 yılını büyüme yılı ilan etti. Subway, Simit Sarayı, Pasaport Pizza ve Göçmen Börekçisi bu alanda başı çeken markalara arasında yer alıyor. Sadece bu 5 markanın yılsonuna kadar 650 şube açması bekleniyor. Franchise giriş bedelleri 30 bin TL ile 350 bin TL arasında değişen bu markalar, yatırımcısına birçok fırsatta sunuyor. Girişimciler için en büyük sorunların başında gelen personel temini ve lokasyon seçimini bu markalar kendileri yapıyor. Bu da girişimciler için büyük bir destek anlamına geliyor. 

Son dönemlerin gözde yatırımları arasında yer alan kahve zincirleri 2019’da da büyümeyi sürdürecek. Son yıllarda yerli markalarla büyüyen sektöre bu yıl yabancıların da giriş yaptığı gözleniyor. Ancak en çok şubeyi açmayı planlayan markalar yine yerli kahve zincirleri oluyor. Bu alanda en çok şubeyi Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi açacak. 90 bin TL franchise giriş bedeli talep eden marka yıl sonuna kadar 230 yeni restoran açmayı planlıyor. Bu alanda ikinci sırada Gönül Kahvesi bulunuyor markanın yıl sonu hedefi 120 yeni şube açmak. Pazara 2016 yılında giren Çay ve Ötesi de 2019’da hızlı bir büyüme planlıyor. 65 bin TL franchise giriş bedeli bulunan markanın yıl sonuna kadar 60 yeni şube açması bekleniyor.

GİRİŞİMCİ SAYISI ARTIYOR
Türkiye’de franchise sektörünün 2000’li yılların başında büyümeye başladığını ancak son dönemlerde bu büyümenin hızlandığını anlatan sektör temsilcileri, “Franchise sektörüne ilgi gösterenlerin başında genç nüfus geliyor. Bu grup çalışan değil işveren olmak istiyor. Bir de emekliye ayrılanlar var. Onlarda birikimlerini değerlendirmek istiyor. Bu alanda birçok fırsat bulunuyor. Ayrıca kadınların da son dönemlerde birçok fırsatı değerlendirdiği gözleniyor. Franchise sektörünün bu yıl büyümesinin en önemli nedeni ise AVM’lerin TL ile dükkân kiralayacak olması. Bu sektör için çok önemli bir fırsat. 6 bin şubenin bu yıl 30 bine yakın istihdam yaratması bekleniyor” diyor.

 

Subway Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Simit Sarayı Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Pasaport Pizza Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Göçmen Börekçisi Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Gönül Kahvesi Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Çay ve Ötesi Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Be Style Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Labarba Börek ve Cafe Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Harput Dibek Kahvesi Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Doğal AVM Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Ge-man Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız

Moloko Coffee Franchise Şartları ve başvurmak için tıklayınız